Trtnelmi ttekints - a shinsengumi megalakulsa
Hijikata Toshizo 1863-ban 13 trsval azrt ment Kyotoba, hogy valamilyen mdon harcolhasson az Ishin Shishi csoporttal szemben (k csszrprtiak voltak, a csszr hatalmt akartk visszaszerezni) a Bakufu (olyan katonai kormnyzati rendszer, amely a csszr helyett, a shogun vezetsvel irnytotta az orszgot) vdelmben. E cl rdekben alaptottk meg a Shinsengumi eldjt, a Roushigumit, amely klnbz testri s egyb katonai feladatokat ltott el s a vezetje Kiyokawa Hachirou volt. Eredetileg Kiyokawa Katamori Matsudaira (egy Aizu nagyr) megbzsbl toborzott harcedzett roninokat (gazdtlan szamurjokat), affle testr csapatnak.
A Kiyokawval val szakts utn a Roshiguminek hrom vezetje volt - Kondou Isami, Serizawa Kamo s Niimi Nishiki. Akkor alig voltak hszan, pr ht alatt azonban sszeszedtk a krnyk roninjait, s a rendfenntart alakulat szma hetvenre ntt. Az akkor fkezhetetlenl garzdlkod csszrprti bandkat visszaszortottk, a kznp pedig Serizawa jvoltbl hamar nevet adott a roninok csoportjnak. Mibu Farkasai - suttogtk s inkbb lesttt szemmel flrelltak, ha meglttak egy-egy rjratot. Mert Serizawa az l fba is belekttt, fennen hirdetve a nevt, mint a Farkasok vezetje. Estnknt rszegre itta magt, trt, zzott s nemegyszer gyilkolt is. Aztn megvarrattk az egyenruhkat, s fegyvereket, vrteket, felszerelst vettek, st, Serizawa egy hollandusokl vett gyt is hazavontatott, ksbb ezzel ltte ripityra egy gyansnak vlt keresked hzt... ^^
Mivel a Roshigumi fhadiszllsa Kyoto Mibu nev kerletben (egy kicsiny faluban) volt, ezrt eredetileg Mibu Roshinak hvtk ket (Mibu Roninjai), majd ebbl lett a "Miburo" - Mibu farkasai.
A csoport vezetsben bekvetkezett tisztogatsok eredmnyekppen (bvebben lsd. Hijikata letrajzt) 1863. augusztusban vgre megalakulhatott a Shinsengumi abban a felllsban, amelyet mindannyian ismernk. Vezetje egy szemlyben Kondou Isami, alparancsnoka pedig Hijikata Toshizo volt. Annak ellenre, hogy ez a fegyveres testlet nagyon rvid ideig tevkenykedett (1863-1868), mgis a japn trtnelem egyik leghatkonyabb s legnagyobb ervel br fegyveres milcijv vlt.
A Shinsengumi nv kb. annyit tesz, hogy "j, kivlasztott csoport", mivel a shinsen jelentse "j kivlasztott", a "gumi" pedig csoportot, csapatot, szakaszt jelent.
A shinsengumi hierarchija, szablyai
A Shinsengumi kezdetben egy kis, frfiakbl ll csoportosuls volt, akik ervel akartk betartatni a trvnyeket Kyoto utcin. Ahogy azonban vltozott a vilg, mr nem volt ilyen knny bejutni kzjk. Gyakran teszteltk a jelentkezket (ltalban ez prharcot jelentett ms jelentkezkkel a parancsnokok szeme lttra) s aki a legjobb volt, felvettk maguk kz. Az 1864. jlius 8-i Ikedaya incidens utn - amelyben a Shinsengumi megakadlyozta, hogy felgessk Kyotot - ugrsszeren megntt az joncok szma. Npszersgk cscsn a 300-at is elrte tagjainak a szma. A Shinsengumi volt az els olyan szamurjokbl ll csoport, amely befogadta maguk kz a nem szamurj szrmazsakat is (teht a gazdlkodkat s kereskedket is). Sokan csak azrt csatlakoztak hozzjuk, hogy szamurjok lehessenek s rszt vehessenek egy politikai csoportosulsban.
A Shinsengumi lassacskn gy kezdte vdeni Kyoto utcit, mintha hivatalos rendrsgi klntmny lett volna. Kt mszakban - nappal s jszaka - rjratoztak. Termszetesen az Ishin Shishi s egyb csoportosulsok jszaka voltak aktvabbak, ezrt az jszakai mszak volt a mozgalmasabb.
A Shinsengumi alaptechnikja a Tennen Rishin Ryu volt, ezt a harci technikt mindannyian ismertk s hasznltk. Ezenkvl mindenki hasznlhatta a sajt technikjt is.
A SHINSENGUMI VEZETSE
Pre-Shinsengumi (Roshigumi):
Parancsnokok: Serizawa Kamo, Kondou Isami, Nimi Nishigi
Alparancsnokok: Hijikata Toshizo, Yamanami Keisuke
Shinsengumi:
Parancsnok: Kondou Isami
Alparancsnok: Hijikata Toshizo
Katonai tancsad: Itou Kashitarou
Kapitnyok: 1.: Okita Souji (Okita Soujiro) 2.: Nagakura Shinpachi 3.: Saitou Hajime 4.: Matsubara Tadaji 5.: Takeda Kanryuusai 6.: Inou Genzaburou 7.: Tani Sanjyuurou 8.: Toudou Heisuke 9.: Suzuki Mikisaburou 10.: Harada Sanosuke
A kmek vezetje: Yamazaki Susumu
Post-Shinsengumi (Koyochinbutai):
Parancsnok: Hijikata Toshizo
A SHINSENGUMI SZABLYAI:
A Shinsengumi trvnynek megalkotst sokan Serizawa Kamo vagy Kondou Isami nevhez fzik, mgis gy tnik, a valdi rtelmi szerz Hijikata Toshizo volt. A trvny 5 cikkelybl llt, brmelyik be nem tartsa azonnali seppukut (ritulis ngyilkossg) vont maga utn.
1. Tilos megtagadni a Bushidt. 2. Tilos a dezertls. 3. Tilos a sajt vagyon felhalmozsa. 4. Tilos brmely bntetperben val rszvtel. 5. Tilos brmely egyni harc kezdemnyezse.
A fentieken kvli szablyok:
1. Ha egy szakasz vezetje hallosan megsebesl egy harcban, a szakasz valamennyi tagjnak tovbb kell harcolnia s meghalnia.
2. Brmilyen nemes harcban is halt meg valaki, az egysg vezetjn kvl a holttestet a csata helysznn kell hagyni.
A legfeltnbb mgis ez a kittel: Ha a Shinsengumi tagja idegennel harcol - akr szolglatban, akr nem - s gy megsebesl kzben, hogy kptelen meglni ellenfelt, elmeneklhet. Ugyanakkor, ha a htra kapta a sebet, seppukura kell utastani.
A Shinsengumi szmtalan tagjra vrt seppuku a szablyok megszegse miatt, sokukkal kmek vgeztek. Akkoriban gy mondtk, Kyoto utcin a Shinsengumi tagjainak vre folyt leggyakrabban.
a shinsengumi felbomlsa
A Bakufu-korszak vge (1192-1868) utn a Shinsengumi darabjaira hullott. Japn legersebb milcija nem volt ms, mint menekl roninok hordja. A Boshin Hbor idejre (1868-69) a Shinsengumi nevet vltoztatott, Koyochinbutai lett a nevk s a Bakufurt harcoltak a csszri seregek ellen. Vezetjk tovbbra is Kondou Isami volt, akit azonban elfogott a Meiji kormnyzat. Ez azonban nem tartotta vissza a Koyochinbutait attl, hogy felvegye a harcot a nyugati fegyverekkel - s Hijikata Toshizou vezetsvel megint kaptak egy eslyt. Edo eleste utn azonban nem tehettek mr semmit, a Tokugawa Bakufu uralma vget rt. Megkezddtt a Meiji restaurci, a Koyochinbutai pedig clknt tzte ki egy "j Japn" ltrejttt. Hokkaidora menekltek, s ott harcoltak tovbb. Hijikata halla azonban egyet jelentett a Shinsengumi hallval is.
Nem nehz elkpzelni azt a fejetlensget, amit a Meiji-korszak hozott magval. A Shinsengumi mg l tagjainak tl kellett lnik az ldztetst, azt, hogy brki meglhette ket lmukban; azt az idt, hogy az ideljaik, az letk, s mindaz, amiben valaha hittek, a klfldiek hatsra a semmibe foszlik. Szembeslnik kellett azzal, hogy az vszzadokig a klvilgtl hermetikusan elzrt orszg kinyitotta a kapuit, s vad, mindent tlel vltozsokba kezdett. Azok, akik hittek mg a mltban, nem csoda, ha az utols llegzetkig s szvdobbansukig harcoltak rte. Pontosan ezrt tisztelik ket ennyire ma is, hiszen k mindannyian a becslet harcosai voltak. |